• https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu
Algı Tamircisi
www.izzetgullu.net
GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI VE YATACAK YERİ OLMAYANLAR
27/05/2014
Tanımlamaya bakın:
 
"Gereksiz antibiyotik kullanımı!" Özellikle "gereksiz" ve "kullanılması" tabirleri üzerinde iyi durulmalı! Çünkü algı operasyonu bu iki temel kavram üzerinden yürütülüyor!
 
Bu iki tabirin başı çektiği kalıp ifadenin çağrıştırdığı hissiyat ve oluşturduğu algı şu: "Çok kullanılmasa daha iyi olur lakin ülkemizde biraz fazla kullanılıyor sanki!" 
 
Bu kadar vahim bir sorun kurnazca bir tanımlama şekli nedeniyle ne kadar da masum bir algıya yol açıyor, değil mi!
 
Oysa bu sorun yol açtığı komplikasyonları düşününce cinayete eşdeğerdir! Öyleyse vahameti daha uygun resmedecek bir tanımlama seçilmelidir lakin o zaman da bu kimsenin işine gelmez! Bu vahametin adı gereksiz antibiyotik kullanımı değil; "Cinayete eş değer antibiyotik kullandırılması" olmalıdır! Bize sunulanı reddetmeli, ısrarla bu tanımlama şeklini tercih etmeliyiz! Aksi halde suçlu halk olup çıkacaktır! Yine bu tanımlama "kullanılması" diyor, dikkat edin! Oysa "kullandırılması" olmalıdır! Kullanılması tanımlaması bilinçli seçilmiş! Neden? Neden olacak, tabiki suçu kullananların sırtına yıkmak için! "Bu konuda da suçlu halk" algısı yaratmak için! Bu ülkede hekimden izinsiz her ilaç kullanılabilir lakin antibiyotik hariç! Ama tanımlamadaki uyanıklığa dikkat edin! Kavramlar algı oluşturur! Günümüzde en etkili silah iyi seçilmiş kavramlardır! 

Basından bir haber:
 
"Her vakaya antibiyotik verilmez"
 
Antibiyotiklere karşı direnç oluşmasında en önemli nedenin gereksiz kullanım olduğunu belirten yetkin bir hoca, bugün çocuklarda boğaz iltihabının yüzde 35′i, erişkinlerde ise aynı hastalığın yüzde 15′i antibiyotik tedavisine gereksinim duyarken, bu yöndeki her vakaya antibiyotik verildiğini dile getirdi.
 
Bu noktada hasta ve hasta yakınlarının da hekim üzerinde antibiyotik yazması için baskı oluşturduğunu anlatan hoca, "Yaz geliyor, ishalli hastalıklar doğal olarak artacak. İshalli olgularda yüzde 10- 15 antibiyotik verebilirsiniz. Onun dışındaki olgular kesinlikle antibiyotik vermeyi gerektirmez ama çok daha yaygın oranda antibiyotik kullanılıyor" diye konuştu.
 
"Türkiye kendi sınıfında lider"
 
Türkiye'nin kendi sınıfında en çok antibiyotik kullanan ülke olduğunu belirten hoca, şunları söyledi:
 
"Direnci kıyasladığımızda bu durum, Türkiye'yi ortak olduğumuz diğer ülkelere göre çok daha yukarıya taşıyor. Bunun sonucu hastaları tedavi edemiyoruz. Çok daha fazla harcama yapmak, antibiyotikleri birleştirmek zorunda kalıyoruz. Bu durum da hastalara zarar veriyor, toksik etkilere maruz bırakıyor." 
 
İlgili hoca, gereksiz antibiyotik kullanılmasının önüne geçilmesi için toplumun bilinçlendirilmesinin ve eczanelerde reçetesiz antibiyotik satışının yapılmamasının alınabilecek en önemli tedbirler olduğunu aktardı." (Kaynak: www.ahmetrasimkucukusta.com)
 
SÖYLEYENE BAKIN
 
Bunları Sağlık Bakanlığı Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi bir hoca söylüyor! Aslında önerdiği iki tedbir bir kaç saatte alınabilecek kadar basit iki tedbir! "Şok şok şok" diyerek en rutin haberlerle bile korkutmayı ve, "Şu belirti varsa aman ihmal etmeyin, hemen doktora koşun" demeyi zaten çok seven basına bu konuda yıllar önce iki basit izahat yapacaktınız, sonra da bir saatte kısa bir genelge hazırlayıp faksla tüm eczanelere geçecektiniz! Böylece hem bu elim noktaya gelmeyecektik hem de antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi olmayacaktık! Ama yıllardır bu yapılmadı!
 
Sağlık Bakanlığı geçen sene hastane duvarlarına gripte antibiyotik işe yaramaz, bilinçsiz kullanmayın diye afiş astı!
 
Günaydın demek lazım! Bir de kına o zaman lazımdı demek tabi... Bakanlık antibiyotiğin bakteriyel enfeksiyonlarda işe yarayabildiğini lakin grip gibi virütik hastalıklarda işe yaramadığını geçen sene mi öğrendi?
 
NEREDEYDİNİZ VE NE İŞ YAPIYORDUNUZ?
 
İlgili hocanın şahsını adetten olduğu ve hukuki bir sıkıntı doğurmaması için tenzih ediyorum! Yıllar boyu insan sağlığını gasp edenlerin ve buna sessiz kalarak örtülü destek verenlerin bir gün mızrak çuvala sığmayınca ortaya çıkıp da herkesten daha duyarlıymış gibi bir poz takınarak demeç vermeye başlamalarına ve yazılar kaleme almalarına deli oluyor; bu çok ucuz kendilerini aklama çabasını gördüm mü fırttırıyorum! Günah çıkarmak ve insan sağlığı gibi son derece hayati konularda mes'uliyetten sıyrılmak bu kadar basit midir!
 
Duydunuz değil mi?
 
Hekimler ilaç yazımı konusunda baskı altındaymış! Hekimlerin sağlık ve hastalık gibi hayati bir konuda böyle bir lüksü olabilir mi? Bu ne halinden heybeti yaman bir durumdur böyle yarabbi? Sağlığımızı gerekmediği halde, hatta zararlı olduğu halde sırf halktan çekindiği ilaç yazabilen hekimlere mi emanet ediyoruz yani? Bu ne içler acısı bir tablodur böyle!
 
Bir de şu varmış: İnsanlar kendileri antibiyotik alıyormuş eczanelerden! Buna izin verme o zaman! Merdiven altından almıyor, sizin denetlediğiniz, sizin yetkilendirdiğiniz yasal eczanelerden alıyormuş halk söylediğinize göre! Zamanında neden eczane bazında gerekli yasal tedbiri almadınız? Yık halkın sırtına, otur sonra gönlün müsterih bir biçimde bir kenarda! Bu işte tepeden tırnağa rolü olan tek bir kişinin bile yatacak yeri yok kardeşim; adını doğru koyalım bu işin!
 
Yani?
 
Yani hekimler ve yetkililer masummuş bir bakıma; suçlu ve kabahatli halkmış yine! Ben antibiyotik gibi gayet ağır ve riskli bir ilacı halkın kendisinin alıp kullandığına falan da inanmıyorum açıkçası; orası da ayrı bir konu!
 
Halk psikiyatrideki bilmem hangi renk reçeteye tabii ilaçları niye alamıyor yıllardır eczanelerden peki? O konuda gereken yasal tedbir alınmış, reçetesiz bu ilaçlar yasak denilmiş! Peki aynı şey antibiyotik gibi bilinçsiz kullanımı daha tehlikeli ve kullanım alanı daha geniş olan ilaçlar için niye yapılmamış? Bakanlığın ilgili birimlerinin eczacılar üzerindeki gücü sıra antibiyotiğe gelince birden bire tükenivermiş mi?
 
Tekrar ediyorum! Hem mes'ul olup hem masum olamazsınız! Bırakın süslü cümleleri ve suçu başkasına yıkma ayaklarını! Ne hekim camiasındaki birkaç çürük yumurta ile antibiyotik kullanımında Avrupa'da birinci olunabilir ne hekim halk baskısıyla ilaç yazıyor bahanesiyle haklı çıkabilir ne de suçu halkın sırtına yıkmakla kendinizi aklayabilirsiniz! 

 1862 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Vahyi İnkıta Hadisesine Farklı Bir Bakış - 05/02/2023
Vahiy Yoksa Susun Mesajı
Yerli Selefiler Milli Robot Yapmış - 03/02/2023
Gerçek Tagut Kim?
Hatalı Kandil Algısı - 26/01/2023
Kandil Var mı Yok mu?
Son Risale Dersi - 23/01/2023
Buldum Deme, Hep Ara
Şu Zamanda Akla Kurt Düşürmenin Önemi - 22/01/2023
.
Niyet Ettim Kırbaç İçin Namaz Kılmaya - 22/01/2023
Allah Dışı Kaygılara Kulluk Ettirmek
Mutsuz İnsan Projesi - 21/01/2023
.
Ruhlarımızdaki Şeriat Çatışması - 19/01/2023
Şeriat Yok Diye Yanacak Yıyız?
Tevhid, Tağut ve Beşeri Aldatmacası - 17/01/2023
Davetçilere Davet
 Devamı