• https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu
Algı Tamircisi
www.izzetgullu.net
ZANNA UYAN HURAFECİ TELAKKİDEKİ YANLIŞ SÜNNET ALGISI
07/10/2014
SÜNNET AYRI BİR KAYNAK DEĞİLDİR; SADECE TEK OLAN İLAHİ KAYNAĞIN ZORUNLU BİR SONUCUDUR!
 
"Kur'an ve sünnet" diyerek dinde sanki iki ayrı (müstakil) kaynak varmış izlenimi verilir.
 
Oysa sünnet ayrı bir kaynak değildir; sadece Kur'anın hayata aktarılmış yani pratiğe dönüşmüş halidir. Bu yanlış kavramsallaştırma ve yanlış kullanım tevhit kalesinde açılan gediktir, şirk arazisine açılan önemli bir kapıdır.
 
Kur'an ayrı sünnet ayrı bir kaynak değildir. Kur'an ilahi mesaj madalyonunun teorik sünnet de pratik yüzüdür. İkisi iki ayrı madalyon değildir, iki yüzü olan tek bir madalyondur. Sünneti ayrı ve müstakil bir kaynak gibi lanse etmek peygamberimizi aldığı vahiy dışında bağımsız olarak din ve hüküm ihdas eden bir kişi olarak sunmak, onu sadece Allah'a ait olan hükme ortak etmek demektir. Oysa o "bir elçiden başkası değildir", haliyle" sadece kendisine vahyolunana uymakla" emredilmiştir ve öyle de yapmıştır.
 
Zanna uyan hurafeci telakkideki (uydurulan dindeki) "Kutsi hadis" kategorileştirmesi peygamberimizin Allah'tan Kur'an dışında da vahiy aldığını iddia etmek demektir ki bu bir iftiradır. Onun Allah'tan aldığı tek vahiy korunmuş olan Kur'andır.
 
Vefat ederken bile yerine o günkü topluma lider olarak ehli beytinden birisini bırakmamış olan, aileci, sülaleci, kavimci değil meşveretçi ve akılcı olan bir peygamberin ümmete din ve önderlik bağlamında ehli beytini bıraktığını iddia etmenin mantığı yoktur.
 
Sadece "beşer ve elçi olan" peygamberimizi "sünnet" adında dinde ikinci (ayrı, müstakil) bir kaynak ihdas eden (adeta) yarı ilah kategorisine sokmak, "Sadece Allah'a ait olan hükme ortak kılmak" ona yapılan en büyük iftiradır. Bu peygamberimizi yüceltmek değildir, tam tersine ona iftira etmek demektir.
 
Peygamber yaşayan (canlı) Kur'andı...
 
Onun sünneti (uygulaması, pratiği) sadece Kur'andı...
 
Öyleyse sünnet ayrı bir kaynak değildir, tek olan kaynağın uygulamadaki canlı ve somut resmidir sadece! Klasik sünnet algısı sünneti ikinci ayrı ve müstakil bir kaynak olarak görür, böylece tevhit ilkesini saptırır. Oysa burada ikinci bir kaynaklık yoktur, sadece tek olan ilahi kaynağın bir izdüşümü söz konusudur.
 
"Hadisi sünnet, sünneti de vahiy yaptılar."
Mustafa İSLAMOĞLU
 
Zanna uyan hurafeci telakkide (uydurulan dinde) bize ezberletildiği üzere alemler peygamberimizin yüzü suyu hürmetine değil, Allah'ın bizi imtihan etmeyi dilemesi nedeniyle yaratılmıştır.
 
Zanna uyan hurafeci telakkinin (uydurulan dinin) dediği gibi peygamberimiz şayet iki cihanın (dünya ve ahiret yurdunun) sultanı ise bu durumda Allah nedir? -Haşa- sadrazam mı?
 
Bunlar sadece birer örnektir. Zanna uyan hurafeci telakkinin (Uydurulan dinin) zerre kadar mantığı yoktur. Baştan ayağa her yeri ilkellik, cehalet, saçmalık, Kur'ana terslik doludur.


1074 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Vahyi İnkıta Hadisesine Farklı Bir Bakış - 05/02/2023
Vahiy Yoksa Susun Mesajı
Yerli Selefiler Milli Robot Yapmış - 03/02/2023
Gerçek Tagut Kim?
Hatalı Kandil Algısı - 26/01/2023
Kandil Var mı Yok mu?
Son Risale Dersi - 23/01/2023
Buldum Deme, Hep Ara
Niyet Ettim Kırbaç İçin Namaz Kılmaya - 22/01/2023
Allah Dışı Kaygılara Kulluk Ettirmek
Şu Zamanda Akla Kurt Düşürmenin Önemi - 22/01/2023
.
Mutsuz İnsan Projesi - 21/01/2023
.
Ruhlarımızdaki Şeriat Çatışması - 19/01/2023
Şeriat Yok Diye Yanacak Yıyız?
Tevhid, Tağut ve Beşeri Aldatmacası - 17/01/2023
Davetçilere Davet
 Devamı