• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/1551421931768073/
  • https://twitter.com/pskizzetgullu

ANASAYFA

Binlerce insana şifa olan ve kısa sürede 3. baskısını yapan 
"Sen Hasta Değilsin'' kitabını Kitapyurdu, D&R başta olmak üzere tüm seçkin kitabevlerinden temin edebilirsiniz. "Sen Hasta Değilsin" kitabı şimdi İngilizce e-kitap ve basılı yayın olarak 40 ülke insanının daha hizmetine girdi. 
Bilgi ve Sipariş: amazon.com/author/psychologist_izzet_37

Bir Yalanın İfşası
Bir Yaranın ŞifasıKızım eskiden aşk vardı. Nasıl bir şeydi baba, çok merak ettim? Aşık olunca insanın yüreği pırpır atardı. Kalbi garip bir neşeyle, tuhaf bir acıyla, tatlı bir hüzünle dolardı. Çok özler insan. Çok acıkanın çok yemek istemesi gibi acıklı müzikler dinlemek ister insan. Bu müzikler yemeğin baharatı gibiydi. Şimdi bu müzikleri pek dinleyen kalmadı kızım. Dinleyeni ayıplıyorlar. Şimdi zaten baharatlı yemekler de pek yok; hamburger falan var malum. Ne güzel baba… Aşık olan sevdiğinin elini tutmaya kıyamazdı. Onu kendisinden bile sakınırdı. Çünkü o derece kıskanırdı. Şimdi öyle mi, kıskançlığı çok diye evliler boşanıyor artık. Bu aşkı daha fazla körüklerdi haliyle. İnsanlar buluşunca utanırdı; utanç kalp çarpıntısı yapardı; bu ise aşkın lezzetini en ziyade noktaya kadar çıkarırdı. Şimdi ne aşık olabilmek kolay artık ne de bu duyguyu yaşayabilmek. Neden ki baba?
28.12.2012
“Haftalarca devam eden öksürük, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Uzmanlar, 3 haftadan daha uzun süren öksürüğün akciğer kanseri ya da verem gibi hastalıkların belirtisi olabileceğini açıkladı. Havaların soğumasıyla, kişinin boğazında meydana gelen tahriş öksürüğe yol açıyor. Uzman Dr. Yelda Turgut, öksürüğün 3 haftayı geçmesinin akciğer kanseri ya da verem gibi hastalıkların habercisi olabileceği söyledi. Öksürükle ilgili en büyük sıkıntının sigara içenlerin bu şikayeti önemsemediğini belirten doktorlar, öksürüğün şiddeti ve süresi arttıkça baş ağrısı, idrar kaçırma, uyku bozukluğu ve kusmaya neden olabileceği gibi; kalpte ritim bozuklukları, yemek borusunda yırtılmalar, bayılma nöbetleri, kaburga kırıkları, gözde kanamalar ve boyunda fıtıklaşma gibi sorunlara da yol açabileceğini ifade etti. Öksürükle birlikte yüksek ateş, terleme ve kilo kaybı yaşanıyorsa uzmanlar, hastaların mutlaka bir doktora başvurmaları gerektiğini belirtti.”
24.12.2012
BİMER ve HASHAK (Hasta Hakları Birimleri) ülkemizdeki en hayırlı, en somut neticeli icraatlardan biridir. Dahası ülkemiz için birer devrimdir. Neyin devrimini yarattı peki? En zor iş olan zihinlerin devrimini! Kamudaki yaygın mantığı resmetmesi hasebiyle size tipik bir örnek vereyim: Başka şehirde çalışan bir arkadaşım anlatmıştı: Bir gün hasta hakları birimi olarak hastanede personele eğitim verirler. Bu eğitimlerden birinde uzman bir doktor çıkar, “Sizin eğitim süreniz nedir” diye sorar, ilgili arkadaşa... “4 yıllık fakülte” cevabı verilince kendinden ve mantığından yüzde yüz emin bir eda ile, “Alın işte, görüyorsunuz… 4 yıllık biri 10 yıl okumuş doktoru yargılıyor, bu işin neresi mantıklı” diyerek cevap verir. İlgili arkadaş son derece nazik bir biçimde, “Hocam, müsaadenizle cevap vereyim” buyurur. “Ver, ne diyeceksin bakalım…” şeklindeki gayet kibirli yanıt karşısında şunları söyler:
11.12.2012
Yine çok ciddi, belki de dünyada ilk defa dile getirilen bir iddiada bulunuyorum: “Depresyon denilen ruhsal süreçteki artışın en büyük nedeni psikiyatrist ve ona özendikçe kendisini daha değerli hisseden psikolog sayısındaki artıştır” Bu artış; uzman sayısı arttıkça hem (verdikleri daha çok yanlış mesajla) bizatihi hasta ettikleri kişi sayısının artması hem de (yine artan uzman sayısına bağlı olarak) hatalı tanıya maruz kalan kişi sayısının yükselmesi anlamında gerçekleşmektedir. Bunu izah edeceğim. Ancak ondan önce şu noktaya dikkat ediniz: “Hastalık” demedim. Zaten psikiyatri de benim gibi düşünür; hastalık yerine bozukluk tabirini kullanır. Sadece psikiyatristlerin önemli bir kısmı ve bilinçaltlarında hekimlik özentisi baskın olan psikologlar bu sürece sahada - pratikte hastalık muamelesi çeker.
01.12.2012
Hayatta en temel şey yaşamaktır. En kötü son da ölüm. Bu iki nokta arasındaki yeri - konumu belirlediği için dünyada en hayati risk taşıyan işlerin başında hasta bakma yani hekimlik gelir. Zaten bu sebeple en uzun eğitim süresi hekim yetiştirme sürecidir. Bu meslek dalında eğitim ortalamaya göre uzun tutularak bu riskin en aza indirilmesi hedeflenmiştir. Çünkü insan yaşamı olmadan hiçbir şeyin olamayacığı, sevgi, zenginlik, eğitim, mutluluk vb. her şeyin biz hayatta olduğumuz sürece söz konusu olabileceği çok açık bir gerçektir.
07.11.2012
 9  ...
Enteresan İşler
 

Sorunlar uzman sayısı ile paralel artıyor! Hastane sayısı çoğalıyor ancak hasta sayısı azalmıyor!

Arama Motoru

Web'te Türkçe

Makale Kütüphanesi

TavsiyeEdiyorum.com

ÇEVİRMEN
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam111
Toplam Ziyaret466900
Üyelik Girişi


"İnsanlara Faydası Olmayanı Ölülerden Sayın Gitsin" (Hz. Ali)


 

 
BU SİTE NE YAPAR   

Psikolog/Yazar İzzet GÜLLÜ tarafından kurulan ve işletilen bu site mevcut psikiyatri, psikoloji, psikiyatrik tanı, psikiyatrik ve psikolojik tedavi, terapi, ruhsal hastalık, ruhsal hasta vb. olgulara farklı açılardan yaklaşır; son derece keskin eleştiriler getirir! 

Bu site hasta eden ruhsal hastalık algısıyla ve ruhsal yardım statükosunun muhtelif açmazlarıyla (yalanlarıyla, yapısal yanlışlarıyla, suistimalleriyle ve sömürüleriyle vs.) korkusuzca mücadele eder!

Yine bu site, "Kişi için gerçek; algıladığıdır" gerçeğinden ve, "Sadece balık değil; akvaryumun suyu da önemlidir" ilkesinden hareketle bireysel, toplumsal ve yapısal nitelikli tüm algı bozukluklarıyla mücadele yürütür; insanı ilgilendiren hemen her alanda sağlıklı algılar inşa etmeye çalışır! Çünkü algı düzelirse herşey düzelir! İçeriğinde bunu sağlamak için gerekli olan yöntem, bilgi, örnek, argüman, kaynak, delil gibi tüm ilmi ve fikri materyaller mevcuttur!

Bu site, "Sorun; sorunlarda değil! Sorun; sorun algımızda" sloganıyla "psikolojik" diye tabir edilen sorunlara yeni bakış açıları getirir; alternatif çözüm yolları sunar! 

Bu site statüko gibi, "Sizi yağmur ıslatıyor" demez! Sizi şemsiye kullanmamanın ıslattığını iddia eder! Akıl hastalıkları hariç tüm ruhsal sorunların hastalık değil; bir algı ve inanç sorunu olduğunu, bu algıyı ve inancı mevcut statükonun kurduğunu, çözüm için bu hastalık algısının ve inancının değişmesi gerektiğini savunur! Bu sebeple, "Çözüm; algı eğitiminde... Çare; ikna terapisinde" der! İçeriğindeki muhtelif ileti, video, bilgi ve dökümanlarla gerekli olan bu yaklaşımı kazandırmanın gayretini verir!

Ayrıca bu site sorumluluk sahasındaki önemli sıkıntıları, çarpıklıkları ve suistimalleri belli aralıklarla gündeme taşıyarak unutturmamaya, toplumsal bir bilinç inşa etmeye çalışır! Mesleki sınırlar içindeki kirli bilgileri ayıklamaya, yanlış mesajlar içermesi dolayısıyla yanlış sonuçlar doğurmaya namzet olan söz, cümle, yazı, demeç, bilgi ve önerileri havada yakalamaya, bunlara anında bilimsel temelli rasyonel cevaplar vererek belleklerde etkisiz kılmaya çalışır!

Bu site sağlık vb sektörlerin orantısız gücü/etkisi karşısında halkın safında yer tutar; yaptığı eleştiri ve açıklamalarla kitleleri uyarmaya, büyük ölçüde tek taraflı olarak sunulan bilgi ve mesajların öteki yüzünü ortaya koymaya, böylece toplumun bilgisini ve farkındalığını artırmaya çalışır. Bu anlamda, aynı zamanda koruyucu ve eğitici/geliştirici nitelikli bir toplum ruh sağlığı hizmeti yürütür.

Velhasıl bu site (KİFSAMER) bilgi, algı ve kavramlar üzerinden işleyen psiko/sosyal nitelikli tüm kötülüklerle ilmi ve fikri olarak mücadele eder!

Bu site cesur dili, özgün içeriği ve alternatif bakış açısıyla alanında (ülkemizde) öncü bir misyon üstlenmiştir!

Son olarak bu site son dönemde "Geleneksel Din - Kur'andaki Din" ayrımı konusunu da kapsamına almış, bu önemli mevzuda size yeni kapılar açabilecek geniş bir muhtevaya sahiptir. Bilindiği üzere din olgusu insan ve toplum psikolojisiyle direkt ilgili bir mevzudur.
Bir hazine kadar değerli olan içeriğiyle pek çok konuda bakış açınızı değiştirecek, size yepyeni ufuklar / pencereler açabilecek olan bu siteyi takip etmeye devam edin!

TANINMIŞ TIP OTORİTESİ KARDİYOLOG DOÇ. DR. KEMAL YEŞİLÇİMEN DİYOR Kİ

"...Araştırmalar için harcanan milyarlarca doların geri dönüşü nasıl olacak? Etik ve hukuk kurallarının ihlali nedeniyle açılan mahkemeleri ve kesinleşmiş milyarlarca dolarlık cezaları unutmayalım. Demek ki gözünü açmayanın cebini boşalttıkları gibi, sağlığı ve canıyla da oynuyorlarmış. Peki gözümüzü kim açacak? Devletlerin ve bilim dünyasının bile uyutulduğu bir dünyada, kimseden korkmadan gerçekleri söyleyen, gözümüzü açan, cesur, sıra dışı insanlara ihtiyacımız var. Onlar olmasa halimiz harap!
...Bilim özgür düşünceden doğar. Bu yüzden taassup, daima özgür düşünceyi engeller. Mevcut doğruları inkar etmeseydik, bugün yeni bilgilere sahip olamaz, hala taş devrinde hem de cilalı değil, yontma taş devrinde yaşardık.
Çünkü cilayı da farklı düşünen, statükoya yani mevcut bilgi ve yapıya karşı çıkan insanlar buldu. Özgürlüğe karşı çıkanlar, toplumu korkuyla ve ahkamla susturanlar, imtiyaz ve kariyer sahipleridir. Bilimsel bilgiler kutsal metinler değildir, onlar da mevcut bilgiye karşı çıkanlar sayesinde değişecektir. Özgür düşünceyi yok etmenin en kibar yolu ‘herkes kendi sahasında konuşsun’ demekle başlar. Böylece farklı fikirlerin doğuşunu en aza indirgersiniz."                  
                 
BİR OKUYUCU GÖZÜYLE

"Saygıdeğer İzzet hocam, birkaç hafta önce Ahmet Rasim Küçükusta hoca’nın sitesinde yazınızı okuduktan sonra sizden ve sitenizden haberim oldu. Mevcut yazılarınızı ve kitabınızı beğeniyle okudum. Özellikle psikoloji, psikiyatri ve tıp sektörüyle ilgili düşüncelerinizi içeriden biri olarak çok değerli buluyorum. Ezber bozucu tahlillerinizin zihin yapımızı, düşüncelerimizi tamir açısından anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bu yolda Allah size ufuk açıklığı, kolaylıklar ve ‘hayırlı uzun ömürler’ versin! (Uz. Dr. Hüdaverdi KARADEMİR)

AFFETMİYORUM

Yıllarca tereyağı değil margarin yiyin diyerek yeminine ihanet eden doktorları ve bu yalana seyirci kalanları,

Yumurta zararlı diyenleri, kolesterol yalanıyla bizleri senelerce maddi ve manevi açıdan sömürenleri,

Bugün gripte işe yaramıyor dedikleri antibiyotikleri yıllarca grip için adeta olmazsa olmaz görenleri, bu ilacı griple neredeyse özdeş algılanır hale getirenleri, gereksiz kullanılan ilaçla karaciğerimizi yoranları, savunma sistemimizi zaafa uğratanları, çoluk çocuğun, öksüz ve yetimin hakkının bütçeden buralara akmasına yol açanları,

Her birisi ayrı bir gıda ürünü yahut diş macunu vs reklamında oynayanları, ücret aldıkları ürünü en sağlıklısı bu diye sunanları,

Sahte bal reklamlarına yıllardır izin verenleri, bunları İslami denilen kanallarda yayınlayarak toplumun dini duygularını suistimal edenleri, böylece bünyelere ektikleri gıda zehriyle geleceğin hasta potansiyelini yaratanları,

Komşunun küçük oğlu kızının azıcık saçını çekse ailesinin hemen kapısına dikilen ancak çocuklarının bu şekilde sağlığı, geleceği çalınırken sesini dahi çıkarmayan şu garip zamanın bir garip modern ebeveynlerini,

Tüm bunlara bir kez olsun ağzını açmayan, "Biz seni fakir bulup da zengin etmedik mi" açık ayetine rağmen eşi zengin bir tüccar olan peygamber için çok fakirdi, çoğu gün hasırın üzerinde uyurdu rivayetlerini vs. tercih eden din adamlarını,

Sarı kantaron da serotonin yükseltirken bir kez olsun onu önermeyenleri, terapi vb alternatif metotları yok sayarak küçük - büyük her şikayete, hastalık olan olmayan her soruna sadece ilaç yazanları, buna sesini çıkarmayanları, bunları görmezden gelenleri,

Gereksiz tahlillerle vs kendi devletini sanki Yunan devleti gibi görerek acımasızca soyanları,

Daha böyle nice zulme gerek imza atanları gerekse seyirci kalanları asla;

AFFETMİYORUM!

Onları bu dünyada elimden geldiğince deşifre etmeye / unutturmamaya devam edecek, ahirette de hakkımı asla helal etmeyeceğim!

İzzet GÜLLÜ
Psikolog