• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/1551421931768073/
  • https://twitter.com/pskizzetgullu

Mutlaka Oku: Sayın Ziyaretçi

MESLEK ETİĞİ GEREĞİ  UYARI
Değerli Ziyaretçi,
 
Bu sitede ruhsal sorunların doğasına ve tedavisine farklı bir bakış açısı getirilmekte, pek çok konu ele alınmakla birlikte daha ziyade içinde bulunduğum psikoloji ve psikiyatri alanıyla ilgili çarpıcı gerçeklere değinilmektedir.

Genellikle ruhsal sorun denilen problemlerin hastalık olmadığı (delilleriyle birlikte) iddia edilmekte, aslında bizleri zihinlerimizde inşa edilen ruhsal hastalık algısının sorunlu hale getirdiği gibi hususlar savunulmakta, her soruna antidepresanla yaklaşılmasından tutun da bu ilaçların düşük etkisine varıncaya kadar bir yığın bilgiler paylaşılmaktadır.

Konunun hassasiyeti ve yanlış anlaşılmalara mahal verilmemesi amacıyla aşağıdaki gerçeği "Uyarı" adı altındaki bu bölümden tekrar  vurgulamak istiyorum:

Yazı ve makalelerimin genelinden kesinlikle "ruhsal yardım almayınız" gibi bir anlam çıkarılmamalıdır.

Ben gerektiğinde ruhsal yardım alınması gerektiğini lakin bu alanda "hastalık" sözkonusu olmadığı için bu yardımın "tedavi" yardımı değil; psikolojik destek yardımı olması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum.

Hastalık varsa şayet tıbbi bir tedavi gerektiğini, hastalık sözkonusu olmadığında verilecek yardımın ise tıbbi tedavi değil; psikolojik danışmanlık, psikolojik eğitim, psikolojik destek ve (en fazla) psikoterapi olması gerektiğini savunuyorum.

Velhasıl ruha doku ve organ muamelesi çekilmemesi gerektiğini düşünüyor,  niteliği psikolojik olan sorunlara psikolojik eksenli yaklaşılması gerektiğini savunuyorum. Psikolojik sorunlara kimyasal yaklaşımı ekonomik nitelikli sorunlara kültürel, siyasal sorunlara da ekonomik eksenli yaklaşmak kadar abes buluyorum!

Ülkemizdeki pratik uygulamalarda bilimsel gerçeklerin unutulduğunu / gözardı edildiğini, hastalık olmayan, mesleki nitelikli psikiyatri kitaplarında dahi açıkça hastalık olarak değil de "bozukluk" diye geçen ruhsal sorunlara tıbbi tedaviyle (üstelik de sadece tıbbi tedaviyle) yaklaşma gibi bir garabetin sözkonusu olduğunu, bunun yaşanılan sıkıntılı süreci hem uzattığını hem de daha alevli bir noktaya evirdiğini, dolayısı ile tedavi etmediğini, aksine "hasta" ettiğini deneyimliyorum!

Yazılarımı okumadan önce yahut okurkenki süreçte bu hayati noktaların doğru anlaşılmasını özellikle istirham ediyorum.

Bu mühim izah; yazılarımdaki anlatımların - mesajların doğru anlaşılması için gerekli olan bir prospektus olarak düşünülmelidir.

Saygılarımla

İzzet Güllü
PSİKOLOG