• https://api.whatsapp.com/send?phone=05521012184
  • https://www.twitter.com/@kifsamer
  • https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu
Algı Tamircisi
www.izzetgullu.net
İKTİDARDA PARTİ DEĞİL HÜKUMET VURGUSUNUN ÖNEMİ
13/10/2013
İktidar partisi artık bir partiden çok herkesin ortak paydası yani iktidarıdır. İktidarda sürekli parti vurgusu yapmak en basitinden ayrıştırır!

Bir parti seçime kadar parti vurgusunu önde tutabilir. Hatta bu kendisini doğru anlatması için gereklidir de. Lakin seçim kazanılmış ve iktidar olunmuş ise genel ve psikolojik hava artık değişmiş, taşlar yerine oturmuş, beklentiler yeni bir hüviyet içine girmiş demektir. Hal böyle olduğu halde sırf eski alışkanlığı sürdürmenin bir tezahürü olarak iktidarda hala seçime hazırlanan muhalefet gibi sürekli parti adını öne çıkarmak en başta iktidarın hanesine eksi puan düşüren bir hata olur.

Bu az çok sempatisi olan kişileri ve kesimlerin bu duygusunu daha da artırıcı bir işlev görür.

Sempatisi zaten olmayanların duygularında kemikleşmelere yol açar.

Böylece katı bloklar daha keskin hale gelir ve toplum kesimleri siyasi görüş ekseninde hızla ayrışmaya - kutuplaşmaya başlar.

İktidar partisi için daha özel olan sonucu ise bu uygulama yapılan icraatların önüne geçerek yapılan iyi işleri değersizleştirir.

Yapılması gereken iktidarda iktidarın tabiatına uygun bir dil kullanmaktır. Tüm konuşmalar hükümet vurgusu etrafında dönmeli, halkın ortak iktidarı olunduğu yönündeki zayıflayan algı güçlendirilmelidir.

Yapılan icraatların sonuna parti adı konularak ismin hizmetin yerine ve önüne geçmesine, böylece birçok beyinde bu önemli hizmetlerin değersizleşmesine izin verilmemelidir.

"Hükümetimiz yaptı, hükümetimiz açtı..." denilmeli, bu hükümetin hangi parti hükümeti olduğu halkın zihinsel çağrışımına havale edilmelidir. Bu tanımlama biçimi yapılan işlerin hakkıyla takdir edilmesinin önündeki psikolojik tıkanıkları açacak en hayati anahtardır.

Ayrıca bu geniş kesimleri de aynı hava ile kapsayan, dışlamayan, birleştiren, olası soğumaları azaltan, var olan sempatileri ise daha fazla artıracak olan en doğru psikolojik yaklaşım türüdür.

İktidarda sürekli parti vurgusu yapma, icraatları sürekli parti adıyla duyurma uygulaması gönle hoş gelen, psikolojik gerçeklikten çok alışkanlıklardan ve duygusal eğilimlerden kaynaklanan lakin son derece sıkıntılı sonuçları olabilen hayati bir hatadır.1410 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Birkaç Fikri Kırıntı - 26/12/2023
Sabahın beşinde
LAİKLİK DİNSİZLİK MİDİR - 24/12/2023
.
Yerli Selefiler Milli Robot Yapmış - 03/02/2023
Hatalı Kandil Algısı - 26/01/2023
Kandil Var mı Yok mu?
Son Risale Dersi - 23/01/2023
Buldum Deme, Hep Ara
Şu Zamanda Akla Kurt Düşürmenin Önemi - 22/01/2023
.
Niyet Ettim Kırbaç İçin Namaz Kılmaya - 22/01/2023
Allah Dışı Kaygılara Kulluk Ettirmek
Mutsuz İnsan Projesi - 21/01/2023
.
Ruhlarımızdaki Şeriat Çatışması - 19/01/2023
Şeriat Yok Diye Yanacak Yıyız?
 Devamı