• https://api.whatsapp.com/send?phone=05521012184
  • https://www.twitter.com/@kifsamer
  • https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu
Algı Tamircisi
www.izzetgullu.net
KAPİTALİZMİN SİNSİ TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ
01/10/2015
Kapitalizm öyle kurnazdır ki! Yaşamın her detayını sinsice planlamış, zekice programlamıştır. Kanaatimce eğitim çok kapsamlı içeriği nedeniyle mecburen değil; toplumun en ateşli, haliyle de sistem için en riskli kesimi olan gençler en hızlı çağında devlete, statükoya vs tehdit olmasın diye uzun tutuluyor! Bunu sözünü ettiğim sistem istiyor. Bu sebeple her iktidarın ilk hedefi hep eğitimdir. Lise, dışardan bitirme, açık öğretim, yüksek okul, lisans, olmadı lisans tamamlama, uzaktan eğitim vs! Bir sürü seçenek... Yeter ki meşgul ol! Yeter ki bu deli çağı okuyorum duygusuyla kontrollü bir şekilde ve enerjini erteleyerek geçir! Sonra yaş 22, 23 olur, heyecan söner, gençlerin gündemini evlilik gibi daha başka kaygılar alır. Bu arada düşüne düşüne psikolojisini yitiren varsa depresyon, hala sorgulayan varsa uyum bozukluğu şüphesiyle bir kliniğe yönlendirilir, hastalık teşhisi konulur. Sorun sistemde vs değil; sende, beyninde, bak kimyası bozulmuş mesajıyla sisteme tehdit açısından hala ayakta kalan son kişiler de sistemin kazdığı kuyuya bu şekilde itilir.

5 yaşında ana okuluyla başlayıp ortalama 22 yaşında bir meslek sahibi olmakla biten 17 yıllık oldukça uzun eğitim sürecinde hemen her gün kitapla iştigal ettirip de günde bir saat kitap okuma alışkanlığı kazandıramamak eğitim sistemimizin olağanüstü bir mucizesidir. Mucize normal dışı olay demektir. Bu, eşyanın tabiatına ters, oldukça anormal bir sonuçtur. Bu sonuç, tekrar edilen her şey alışkanlığa dönüşür prensibine rağmen, evet bu psikoloji yasasına rağmen ulusal eğitim sistemimizce gerçekleştirilmiştir.

Kapitalizm karşısına almaz, koltuğunun altına alarak etkisiz kılar. O kitap okumayın demez, kitabevlerinin kapısına kilit vurdurmaz! Sadece buraları kırtasiye, test, soru kitapçıklarıyla doldurarak amacına ulaşır. Kitaba karşı değildir ki o! Bakın bunlar da kitap!

Kapitalizm kitlelerin bir kısmını kitle iletişim araçlarıyla, bir kısmını ele geçirdiği bazı popüler din adamlarının kısmetine razı ol, şükret bak peygamber sadece hurma yerdi vb öğütleriyle, kalan kısmını da antidepresanlarla kontrolü altında tutar!

Ne asgari ücretin düşüklüğü ne karın tokluğuna çalıştığın 15 saat mesai ne buna müsaade eden sistem ne trafikteki keşmekeş ne ekranlarla sürekli yükseltilen beklentilerin ne de diğer koşullar! Bunların hiç bir rolü yok! Hiç bir şeye kızma, kızacaksan şayet kendine kız çünkü sorumlu sensin, tek sorumlu senin beynin, özellikle de içindeki kimya! O bozulmuş! Bahane arama, sorgulama, her şey güzel, sadece sen hastasın!837 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Birkaç Fikri Kırıntı - 26/12/2023
Sabahın beşinde
LAİKLİK DİNSİZLİK MİDİR - 24/12/2023
.
Yerli Selefiler Milli Robot Yapmış - 03/02/2023
Hatalı Kandil Algısı - 26/01/2023
Kandil Var mı Yok mu?
Son Risale Dersi - 23/01/2023
Buldum Deme, Hep Ara
Niyet Ettim Kırbaç İçin Namaz Kılmaya - 22/01/2023
Allah Dışı Kaygılara Kulluk Ettirmek
Şu Zamanda Akla Kurt Düşürmenin Önemi - 22/01/2023
.
Mutsuz İnsan Projesi - 21/01/2023
.
Ruhlarımızdaki Şeriat Çatışması - 19/01/2023
Şeriat Yok Diye Yanacak Yıyız?
 Devamı