• https://api.whatsapp.com/send?phone=05521012184
  • https://www.twitter.com/@kifsamer
  • https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu
Algı Tamircisi
www.izzetgullu.net
1 KASIM SEÇİM SONUCU HAYIRLI OLSUN
01/11/2015
Demokratik yahut değil, her yönetim şeklinde iktidar vardır. Demokrasi dışı despotik sistemlerde olmayan şey muhalefettir. Muhalefet caydırıcıdır, denge unsurudur. Güçlü muhalefet iktidarın en büyük destekçisidir çünkü daha düzgün iş yapmaya iktidarı mecbur eder. İktidarın içten içe çürümesini önler. Onu yol yakınken uyarır. Muhalefeti düşman bellemek ve alabildiğince ezilmesi gerektiğini düşünmek zihni geri kalmış ülkelere özgü bir cehalet hastalığıdır. İktidarın bu denli güçlenmesi, muhalefetin bu oranda zayıflaması ülke açısından çok sağlıklı bir durum değildir.
 
Toplum tabanı ekseriyetle muhafazakar olan ülkelerde siyasetin içine dini ve manevi duyguları katanlar kafadan iktidar yarışına iki sıfır önde başlar.
 
Değerler üzerinden işleyen bir siyaset bir ülke için en büyük risktir. Çünkü toplum kısa sürede kutuplaşır, millet benim partim kazansın da ne olursa olsun demeye başlar. İş ve icraat değil de söylem / ideoloji belirleyici olmaya başlar. Değerler üzerinden değil; icraatlar üzerinden işleyen bir siyasete ihtiyaç vardır. Bu ise halkın değerlerden bahseden ucuz oy avcılarına değil; çalışana, üretene oy vermeyi tercih etmesiyle mümkündür.
 
İktidar ben bunları yaptım dedi. Muhalefet ise şunları yapacağım dedi. Geçmişi hayal kırıklıklarıyla dolu olan bu ülkenin ilmi az ama feraseti yüksek olan insanları konu siyaset olduğunda artık gözüyle görmediğine, eliyle dokunmadığına inanmıyor.
 
Halk koalisyona mızmızlanarak yaklaşanları, adeta iktidar paydaşı olmamak için kalın kırmızı çizgiler çizenleri keskin / sivri düşüşlerle cezalandırdı!
 
Cumhurbaşkanının "Bizim sunnilik diye, şiilik diye bir dinimiz yoktur" demesi, geleneksel dini öğretiyi açıktan ve güçlü bir ifadeyle reddetmesi oyunu azaltmamış. Demek ki halkın mezhep vs hiç de umurunda değil!
 
Halk muhalefeti ödüllendirdi. 7 hazirandan sonra muhalefette kalmak için aşırı ısrar edenlere çok istedikleri muhalefette daha uzun yıllar kalmaları için imkan verdi.
 
Cumhurbaşkanının bu sefer siyasete karışmaz ve başkanlık sisteminden vazgeçmiş bir görüntü çizmesi tedirgin oldukları için giden emanet oyları geri getirdi.
Genelde siyasetçiler kutuplaştırma politikası güderek kemikleşmiş tabanlar yaratırlar. Akp nin yüzde 40 civarında, chp nin 25, mhp nin 12, hdp nin de yüzde 10 oranında sabit destekçisi / abonesi var. Ülkenin talihini; hiç bir partiyle duygusal bağ kurmamış, kritik dönemlerde stratejik seçimler yapan yüzde 5 ila 10 oranındaki kaygan / değişken oylar belirliyor. Gelişmiş ülkelerde bu yelpazedeki oran daha yüksektir.
 
Seçim sonuçları ülkeye hayırlı uğurlu olsun! Toplumsal kutuplaşmanın son bulmasına, gücün kontrollü ve adil kullanılmasına vesile olsun! 


1100 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Birkaç Fikri Kırıntı - 26/12/2023
Sabahın beşinde
LAİKLİK DİNSİZLİK MİDİR - 24/12/2023
.
Yerli Selefiler Milli Robot Yapmış - 03/02/2023
Hatalı Kandil Algısı - 26/01/2023
Kandil Var mı Yok mu?
Son Risale Dersi - 23/01/2023
Buldum Deme, Hep Ara
Niyet Ettim Kırbaç İçin Namaz Kılmaya - 22/01/2023
Allah Dışı Kaygılara Kulluk Ettirmek
Şu Zamanda Akla Kurt Düşürmenin Önemi - 22/01/2023
.
Mutsuz İnsan Projesi - 21/01/2023
.
Ruhlarımızdaki Şeriat Çatışması - 19/01/2023
Şeriat Yok Diye Yanacak Yıyız?
 Devamı