• https://api.whatsapp.com/send?phone=05521012184
  • https://www.twitter.com/@kifsamer
  • https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu

Yayında olan 3 kitabımı Trendyol'dan ve 0530 944 5006 no'lu sipariş telefonundan temin edebilirsiniz. Yine, okuduğunuz kitaplarımla ilgili yorumlarınızı paylaşabilir, böylece yeni takipçilerin fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

 2. BASKI 
182 Sayfa

Bu eseri okuyup bitirdiğinizde "Kutsal din işinde bu kadar çelişki, çarpıtma ve aldatmaca nasıl olabilir." diyecek ve hayretler içersinde kalacaksınız. Bunlardan en azından bir tanesinin bile farkedilemeyişini düşündükçe daha da şaşıracak; tek yanlı dini ve deolojik şartlandırmaların insan zihnini, insan muhakemesini, insan mantık örgüsünü ne hale getirdiğini göreceksiniz. 

Malum, insan duygu, düşünce ve davranışlarında din algısının ve dini zannedilen motivasyonların büyük bir etkisi vardır. Din algısı ve dini zannedilen bazı motivasyonlar davranışlarımızı etkiliyorsa onların bir elekten geçirilmesi, algı olarak bir sorgulamaya tabi tutulması gerekir. Din bir olgudur. İnanç ise algıdır. Her algılama işlemi insan zihninin rol oynadığı beşeri bir bilgi işleme sürecidir. Haliyle doğru da yanlış da olabilir. Bu sebeple, kimse kendi subjektif din algısını dinin kendisi diye sunmamalıdır. Din eksenli birçok sorunun temel nedenlerinden birisi de budur. Bir insan kendi din algısını dinin kendisi diye sunmaya başladığında eleştiriye kapanıyor. Kendisini dinin hamisi hatta sahibi sanmaya başlıyor.  Derken din sevgi, barış ve kardeşliğin hamuru olmak yerine kinin, ötekileştirmenin ve nefretin temel motivasyonu haline geliyor. Bir dine bundan daha büyük bir kötülük olabilir mi? Bir dinin başına gelebilecek en büyük felaket onun önce beşerileşmesi, sonra ideolojileşmesi, ardından da kurumsallaşmasıdır. 

Bu eserde, "Din derin ilim işidir" diyen geleneksel din algısının inşa ettiği “Kur'an yetmez, şeriat Allah’ın rejimidir, laiklik din düşmanlığıdır, demokrasi beşeridir, Atatürk dilimizi değiştirdi” vb. iddialar ile bazı radikal kesimlerin kendi algılarını olgu diye dayatabilme uğruna sergiledikleri çarpıtmalar ele alınıyor. Bunlar bir psikoloğun analitik bakış açısıyla elekten geçiriliyor.  Bu eserde vahiyle yollanan kutsal din olgusu değil, insan eliyle üretilen beşeri din algısı ve onun hemen her alanda ürettiği yargılar ve yaklaşımlar sorgulanıyor. Okuyucuya  ise "Onlar sözü dinler, en güzeline uyar" buyruğunun bir gereği olarak her sözü dinlemek, sonra da sözün en güzeline uymak kalıyor. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın