• https://api.whatsapp.com/send?phone=05521012184
  • https://www.twitter.com/@kifsamer
  • https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu

İlaçlar

UYARI

Aşağıda antidepresan ilaçlarla ilgili bilimsel bilgilerden ve verilerden bahsedilmektedir. Başademeyeceğiniz kadar yoğun seyreden, nispeten da uzun süren, özellikle de intihar düşüncelerinin eşlik ettiği depresif dönemlerde ilaç kullanılması gerekebilir. Bu konuda hekiminize danışmanız ve vereceği tedaviye sadık kalmanız önemle hatırlatılır!

REKTÖRÜN ANİ İNTİHARI ANTİDEPRESANLARI TEKRAR GÜNDEME GETİRDİ...

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak'ın intihar ederek yaşamına son vermesi dikkatleri bir kez daha antidepresan ilaçların üzerine çekti.

Kısa süre önce intihar eden üniversite rektörünün hiç bir sorunu olmadığı, bilakis son derece mutlu ve başarılı olduğu, sadece kas ağrıları için uzun zamandan beri antidepresan ilaç kullandığı bildirildi. Hocanın bir süre bitkisel gıda kullandığı da söylentiler arasında!

Geçenlerde çalıştığı hastanenin 4. Katından atlayarak hayatına son veren genç bayan doktorun da antidepresan kullandığı bildirilmiş, ancak bu konu kısa sürede örtbas edilmişti.

Yine geçenlerde Malatya'da annesini keserek öldüren gencin de mutlu olduğu, sadece bazı davranışları için bu ilaçlardan kullandığı öğrenilmişti.

Konuyla ilgili olarak Habertürk' e konuşan Psikiyatri Profesörü. Dr. Nevzat Tarhan:

"Bir hastam aradı, aklımda hiç intihar düşüncesi yokken antidepresif ilaç kullanmaya başladım başlayalı bu düşünceler aklımdan hiç gitmiyor dedi. Hemen kestim."

Prof. Dr. Nevzat Tarhan:

Bu vesile ile bitkisel ilaçların sorgulanması başlatılmalı.

Soru:

Peki ya antidepresanların sorgulanması? Bunun için benzer vakalardan daha kaç tane yaşanmalı?

Prof. Dr. Tarhan:

Bu ilaçları kullanınca daha önce muhafazakâr yaşadığı halde aniden âşık olanlar, cinsel duygu kontrol sorunu yaşayanlar var!

Profesör Tarhan:

ABD ordusundaki askerlere Irak'ta antidepresanlar verildi. Sonra intihar oranlarının arttığı görüldü. Hâlâ çalışma yapılıyor bu konuda!

Profesör Tarhan:

Zaten bazı antidepresanların üzerinde intiharı artırır diye açıkça yazar!

(Bu sözler Sayın Tarhan'ın HABERTÜRK TV. ekranındaki konuşmasından alınmıştır.)


 

PSİKİYATRİ İLAÇLARI, ÖZELLİKLE DE ANTİDEPRESANLARLA İLGİLİ BAZI YAZILAR

YAKINDA RUH HASTASI OLMAYAN KALMAYACAK

Yeni psikiyatri kılavuzuna göre normal üzüntü, oburluk, dikkat dağınıklığı, kaygı, stres tepkileri, öfke nöbetleri, yaşlılığın unutkanlığı ve davranış bağımlılığı psikiyatrik bir hastalık olacak ve uygunsuz ilaçlar verilmeye başlanacak. Gerçek psikiyatrik problemleri olanlar doğru teşhis ve etkili tedavilerden mahrum kalacak.

HİÇ OLMAZSA BİR ANTİDEPRESAN YAZALIM

Uz. Dr. Adnan Çoban’ ın yazısı: Depresyon dünyanın en büyük sağlık sorunlarındandır. En sık görülen ilk beş hastalıktan biridir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 raporlarına göre sakatlıkların, işten ayrılmaların, işe devamsızlıkların, kazaların sebep olduğu yeti yitimlerinin 4. Sık sebebidir. 2020 yılında 2. sıraya yükselmesi ön görülüyor. Her yüz kadından 10 ila 25’i, her yüz erkekten de [...]

» Yazının devamını okumak için tıklayın

BİLİM ADAMLARI İLAÇ ENDÜSTRİSİNİN HİLELERİNE KARŞI SAVAŞIYOR

Almanya’ da yayınlanan Badische Zeitung’ da “Bilim adamları ilaç endüstrisinin hilelerine karşı savaşıyor” başlıklı haber: İlaçların riskleri örtbas ediliyor, etkinlikleri şişiriliyor. Uzmanlar ilaç endüstrisinin oyunlarını meydana çıkarıyor. Bazıları baskı ve ile susturuluyor.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ANTİDEPRESAN EFSANESİNİN SONU

Hepimiz antidepresanları modern tıbbın mucize ilaçları olarak tanıdık. Profesör Irving Kirsch de böyle düşünüyordu; ta ki araştırması sırasında hayatının en büyük sürpriziyle karşılaşana kadar: Bildiklerimiz doğru değildi!

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ANTİDEPRESAN ÇILGINLIĞINA KİM DUR DİYECEK?

“Antidepresan hayata engel” başlıklı haberde antidepresan ilaçların bilinçsizce kullanımına karşı çıkan bir psikiyatrist görmek beni çok mutlu etti. Psikiyatrist meslekdaşlarımın “antidepresanlara” karşı inanılmaz bir “bağlılıkları” var. Bu ilaçlara söz söylettirmiyorlar; en ufak bir eleştiride hemen hepsi …

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ANTİDEPRESAN HAYATA ENGEL

Psikiyatr Kemal Sayar; ezberleri bozuyor, “Bırakın insanlar hüzünlerini yaşasın. Yaşasınlar ki içsel yolculuğa çıksınlar. Acısız hayat, olgunlaşmamış hayattır” diyerek ekliyor: Özellikle yerli yersiz kullanılan antidepresanlar hayatı öğrenmeye engel oluyor.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

İLAÇ DÜNYASINDA İLGİNÇ GELİŞMELER

Tedavilerdeki gelişmeler sadece yeni bir formül bulup geliştirmekle olmaz. Yeni buluşlar tükendiğinde, eldeki mevcut formüller ikili veya üçlü kombinasyonlar halinde bir tablete veya bir kapsüle konularak tedavi piyasasına sunulur.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

BİTKİSEL İLAÇLAR ETKİSİZ Mİ?

Geçen hafta 24 ekranlarındaki Farkında mısınız? programında “Bitkisel İlaçlar Şarlatanlık mı?” konusu tartışıldı. Programa Prof. Dr. A. Rasim Küçükusta’nın yanı sıra konuk olarak Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Dr. Ali Çerkezoğlu ile ben katıldım.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

PSİKOLOGLARDAN NASIL FAYDALANILMALI?

Psikiyatristler bazı bilindik sebeplerle ilaç dışı yaklaşımları benimsemiyor, bu durumda ellerinde tek seçenek olarak ilaç vermek kalıyor.
İlaç verebilmek için ise teşhis konulması gerekiyor. Bu durum, her sorunu hastalık olarak görme yaklaşımını körüklüyor.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

NASIL HASTALIK PAZARLANIYOR?

Konuyu yıllar önce ortaya tüm detaylarıyla çok net olarak koyan bu kitabın adı “Satılık Hastalıklar”. Çalışma “nasıl hasta edildiğimizi ve sonrasında nasıl pazarlamanın ana maddesi” olduğumuzu çok açık şekilde detaylandırırken, bu “iğrenç oyunu oynayanların da” korkunç denebilecek açıklamalarını aktarıyor…

» Yazının devamını okumak için tıklayın

İLAÇ TANITIMINDA BUNDAN İYİSİ ŞAM’ DA KAYISI

İlaç firmalarının insanların hiç ilaç kullanmadan veya mümkün olduğunca az ilaçla, olabildiğince düşük dozlarda ve kısa sürede iyileşmeleri gibi bir amaçları yok. Onların tek dertleri var: Daha çok ilaç satmak. Bu uğurda da her şey mübah, hatta kanunları delmek bile.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

AĞRI KESİCİLERLE YAŞIYORUZ

İlaç israfı çok İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre Türkiye’de reçetesiz ilaç kullanımı oranı yüzde 48. Reçetesiz en fazla satın alınan ürün ise ağrı kesiciler.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ANTİDEPRESAN ALMAK DEPRESYONA ÇARE Mİ?

Yapılan araştırmalara göre tüm dünya ile birlikte, Türkiye’de de depresyon teşhisi sayısında artış var. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2020 yılında depresyon yaygınlığının günümüzdekinin iki katına çıkacağı, kalp ve damar hastalıklarından sonra en sık görülen ikinci hastalık olacağı yönünde uyarılar yapıyor.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

TAVUĞUN TÜYÜNDEN YEM ÜRETMEK

Ey vatandaş, sağlıklı besinler için sesini yükselt. Yoksa daha çok tokat da yersin, zehir de! Ama “Yok, biz Prozac yerine tavukgöğsü, Calpol yerine hindi budu, Cipro yerine tavuk suyuna çorba yemek istiyoruz” diyorsanız, afiyet şeker olsun size.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

PROZAC’ LI TAVUKLAR

Kışı geride bıraktık; dolayısıyla grip/nezleyi de nispeten. Ama her nedense ‘kanser’i yanı başımızda taşıyoruz hep birlikte. Ne kış dinliyor meret, ne bahar, ne yaz. Yaşa başa bakmadığı, üstelik genç bedenlerde daha hızlı ve arsızca ilerlediği de bilenen gerçek.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

DEPRESYONDA MIYIM?

Sitenizdeki antidepresan yazılarını okudum. 3 çocuk annesiyim. Adet öncesi sendromu, fibromiyalji ve yeme bozukluğu sebebiyle dahiliye doktorumun verdiği Anafranil sr 75 isimli antidepresanı 2 aydır kullanmaktayım. Yazılardan o kadar etkilendim ki faydasını gördüğüm halde doktorumun kontrolünde ilacı bırakıp…

» Yazının devamını okumak için tıklayın

DEPRESYON İLAÇLARI LEBLEBİ ÇEKİRDEK DEĞİL

STAR PAZAR’ın başlattığı kolesterol ilaçları tartışmasından sonra uzmanlar şimdi de antidepresanları mercek altına aldı. Depresyon ilaçları depresyona sokuyor mu? İntihar riskini artırıyor mu? Her mutsuzluk durumu depresyon mu? Bu ilaçların reçetesiz satılması doğru mu?

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ANTİDEPRESAN İLAÇLAR ETKİLİ Mİ?

Geçen hafta İngiliz Hull Üniversitesince yapılan bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. Kamuoyunda geniş olarak tartışılan bu çalışmada Prof. Irving Kirsch, antidepresan ilaçların ağır depresyon dışındaki hastalarda yararsız olduğunu söylüyor.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

İLAÇLAR NASIL VE NE ŞEKİLDE TÜKETİLMELİ?

Ünlü sanatçı Whitney Houston, Grammy Ödül törenine katılmak için geldiği Beverly Hilton Otel’deki odasında ölü bulundu. Ölüm nedeni henüz belli değil ancak, aldığı antidepresan ve kaygı giderici ilaçların alkolle birleşiminin sanatçıyı ölüme sürüklediği …

» Yazının devamını okumak için tıklayın

MUTLULUĞUMUZ ANTİDEPRESANLARDAN MI KAYNAKLANIYOR?

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Girişimcilik Enstitüsü’nden Ümit Barış Urhan’ın “Türkiye’ de Antidepresan Kullanımları Artıyor Mu? Sosyo-Psikolojik Göstergeler Çerçevesinde Bir Değerlendirme” başlıklı araştırmasına göre …

» Yazının devamını okumak için tıklayın

MEVLANA PROZAC ALIR MIYDI?

İnsanın yoldaşı, kahkaha değil gözyaşıdır. İnsana derinliğini veren yaşadığı hüzün, çektiği çiledir. Her şey, içinde, yok olacağı anı barındırır. Kayıp veya kaybetme endişesi sürekli yoldaşımızdır. Bunun, bilerek veya bilmeyerek, herkes farkındadır. Devamlı bir şeyler kaybederiz veya bir şeylerin…

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ANTİDEPRESANLARIN CİNSEL HAYAT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Ülkemizde antidepresan ilaç kullanımı rekor bir hızla artıyor. Bunun en büyük nedeni depresyon hastası olmayanların, şu veya bu nedenle derin bir hüzün, yeis veya keder içinde olanların da antidepresan almalarıdır.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ANTİDEPRESAN İNTİHAR İLİŞKİSİ

Antidepresanların en tehlikeli yan etkilerinden biri intihar düşüncelerine yol açmalarıdır. Depresyonu kaldırıp insanı normal haline döndürmeyi amaçlayan bir ilacın intihar düşüncelerine yol açması bir çelişkidir. Bu nasıl olabilir, diye sorabilirsiniz. Bu sorunun cevabı bilinmiyor.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ANTİDEPRESAN KULLANDIKÇA DEPRESYON HASTALIĞI ARTIYOR

Günlük yaşam içinde olumsuz olaylar sonrası karşılaşılan her duygu bozukluğu depresyon olarak değerlendiriliyor. Klinik depresyonu, ‘kişinin sosyal işlevlerini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız edecek keder durumu’ şeklinde tarif eden psikologlar, insanın doğası gereği her iyi…

» Yazının devamını okumak için tıklayın

DİKKAT: ANTİDEPRESANLAR ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİR

Ülkemizde, reçeteli, reçetesiz, leblebi gibi antidepresan alınıyor. Bu çok sakıncalıdır. Antidepresan, muhakkak, doktor gözetiminde başlanmalı ve bırakılmalıdır. İlacı bırakmak hastaların yüzde yirmisinde “yoksunluk belirtileri” olarak adlandırılan bazı olumsuz hallerin belirmesine neden olur.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

BEYİN NASIL ÇALIŞIR?

Beyinde milyarlarca sinir hücresi vardır. Olağanüstü karmaşık ağlar oluşturan bu hücreler birbirleriyle sürekli ilişki halindedirler. Tipik bir hücrenin tel tel uzantıları vardır. Hücre bu uzantılar aracılığıyla diğer hücrelere sinyal yollar ve onlardan sinyal alır. Bu sinyallerin, yollanıp alınırken, hücreleri birbirlerinden…

» Yazının devamını okumak için tıklayın

DEPRESYON: ÜZGÜNSENİZ NORMALSİNİZ

Bozukluk bir organın normal biyolojik görevini yerine getirememesidir. Kalp normal bir biçimde kan pompalayamazsa, böbrekler süzemezse, ak ciğerler normal iyi nefes alıp veremezse bozulmuş sayılırlar. Beynimizin çevrede meydana gelen olaylara verdiği reaksiyon olan duygusal tepkilerimiz …

» Yazının devamını okumak için tıklayın

DEPRESYONDA KİMYASAL DENGESİZLİK EFSANESİ

Yaygın kanaate göre depresyonun nedeni beyindeki kimyasal dengenin bozulmasıdır. Bu bir efsanedir. Kimyasal dengesizlik teorisini kanıtlayacak bilimsel bulgu yoktur. Aksine, tersini doğrulayan birçok araştırma mevcuttur.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

İLAÇ SAVURGANLIĞI HEM EKOOMİYİ HEM DE SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ilaçta aşırı savurganız… Türkiye’de her yıl bir ev 100 kutu ilaç giriyor. Kişi başı tüketim miktarı ise 25 kutu… Doğru ilaç kullanılmama ise tedavi giderlerini artırıyor. Doktorların hastalarına yeterli vakit ayırmaması da ilaç tüketimini artıran bir faktör.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

HAMİLELERE ANTİDEPRESAN SKANDALI

Geçenlerde televizyonda, çoğu psikiyatrist bir panelin antidepresan ilaç kullanımı konusundaki tartışmasını izledim. Akıllara durgunluk veren birçok iddia duydum. Bunların arasında en korkuncu şuydu: “Antidepresanlar hamilelikte en güvenilir ilaçlardan biridir.”

» Yazının devamını okumak için tıklayın

TARTIŞMALAR KOLESTEROL İLAÇLARINDAN DAHA FAYDALI OLDU

İki haftadan beri kolesterol ve ilaçları üzerinde gazete, televizyon ve internet sitelerinde sürdürülen hararetli tartışmaların çok doğru ve de faydalı olduğuna inanıyorum. Bu sayede halktan gizlenen pek çok gerçek gözler önüne serilmiş oldu.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

KÂRLILIK VE HAKLILIK BİRLİKTE YAŞAMALIDIR

Kapitalist ekonomide başarının ölçüsü “Kâr”dır, kazançtır, büyümedir, zenginleşmektir. Kâr müstakbel zararların sigortasıdır, yeni yatırımların da kaynağıdır. Ancak kâr etmek için her yola başvurmak, kapitalizmin de kabul ettiği bir yöntem değildir.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

‘BENİM KAFASINI KAŞIYAN ADAMIM’ İŞİNİ BİLİR!

On günden beri gazete, televizyon ve internet sitelerinde daha çok ‘kolesterol savaşları’ adı verilen hararetli tartışmalar yapılıyor. Ben bu tür tartışmaların kongrelerde, sempozyumlarda, tıbbi toplantılarda değil, şimdi olduğu gibi tam da ‘halkın gözü önünde’ yapılmasını çok…

» Yazının devamını okumak için tıklayın

BİLİMSEL SONUÇ: DEPRESYON İLAÇLARININ FAYDASI YOK. DEMEK Kİ ALLAH TOPLUMLARI KORUMUŞ‏

Günümüzde günlük ve son derece insani duygu durum yaşantılarına depresyon demek moda oldu. Bundan daha da garibi bu sağlık skandalına yetkili hiçbir kimsenin ses çıkarmıyor oluşu! Bu günlerde en az bunun kadar önemli yeni bir gelişme daha ortaya çıktı:

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ANTİDEPRESANLAR DEPRESYON YAPIYOR

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Plasebo Çalışmaları ve Terapötik Karşılaşım Programı Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Irving Kirsch, günümüzde depresyon görülme sıklığının en temel sebebinin antidepresan kullanımı olduğunu ileri sürdü.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

360 HASTALIĞI 3 GRUP İLAÇLA TEDAVİ ETME SANATI: PSİKİYATRİ

Birçok kişi psikiyatriyi, “Olmayan hastalıkları etkisi bulunmayan ilaçlarla tedavi etme branşı” diye tanımlar. Ben bunu demeyeceğim! Malum, bir önceki yazımda, “İlaç bir tedavi ajanıdır, o yüzden de hastalık varsa ilaç olmalıdır” dedim.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ÇOCUK, BİREY, AİLE VE TOPLUM RUHSAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER

Cinnet, cinayet, boşanma, bunalım, intihar, uyuşturucu kullanımı ve dahası… Her gün basına yansıyan, adeta bir çığ gibi büyüyen ve bireysel, ailevi ve toplumsal nitelik arz eden hangi sorun vardır ki insan psikolojisiyle direkt yahut dolaylı olarak bir ilgisi bulunmasın.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ÇOCUK, BİREY, AİLE VE TOPLUM RUHSAĞLIĞI İÇİN ÖZGÜN ÖNERİLER

Ülkemizde Mevcut Ruhsağlığı Uygulamaları Nasıl? Cinnet, cinayet, boşanma, bunalım, intihar, uyuşturucu kullanımı ve dahası… Her gün basına yansıyan, adeta bir çığ gibi büyüyen ve bireysel, ailevi ve toplumsal nitelik arz eden hangi sorun vardır ki insan psikolojisiyle …

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ANTİDEPRESANLAR LEBLEBİ GİBİ YAZILIYOR

Health Affairs’ de geçen hafta yayınlanan araştırmaya göre Amerika’ a psikiyatri uzmanı olmayan hekimler tarafından psikiyatrik bir hastalığı olmayanlara antidepresan reçete edilmesi artmaya devam ediyor.Araştırmaya göre psikiyatrik bir hastalığı olmayanlara yazılan antidepresanların …

» Yazının devamını okumak için tıklayın

KADINLARDA AYRILIK HORMONU

Kadınların yüzde 73’ü ayın 10 gününü regl dönemine bağlı olarak sıkıntılı geçiriyor. Bu dönemde yaşanan sıkıntılar fiziksel olmaktan çok ruhsal ve davranışsaldır. Genellikle şu ifadelerle sıklıkla karşılaşılır:“Mutsuzum, eşim beni hiç anlamıyor…

» Yazının devamını okumak için tıklayın

AŞK SARHOŞU

2010 Amerikan yapımı filmin orijinal adı Love and Other Drugs. Filmin yönetmeni Edward Zwick. Baş rollerde Anne Hathaway, Jake Gyllenhaal ve David Morse var. Bu filmi tüm ilaç propagandistlerinin görmesi gerekiyor.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

İLAÇ ENDÜSTRİSİNİN DÜŞMANI DEĞİL DESTEKÇİSİYİM

Dr. Enver Göncüoğlu’ nun “İlaç mı, davul tozu minare gölgesi mi? başlıklı yazıma gönderdiği cevabı Misafir Yazar köşemde yayınladım. Değerli meslektaşımın yazısında katıldığım ve katılmadığım …

» Yazının devamını okumak için tıklayın

İLAÇ MI, DAVUL TOZU MİNARE GÖLGESİ Mİ?

Günümüzde en çok satılan ilaçların başında “antidepresanlar”, yani depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar geliyor. Her gün tüm dünyada milyonlarca insan bu ilaçları adeta leblebi gibi tüketiyor.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

İLAÇ FİRMALARININ DESTEKLEDİĞİ ARAŞTIRMALARA ŞÜPHEYLE BAKILMALI

Annals of Internal Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmada, ilaç endüstrisinin sponsorluğunda yapılan araştırmaların böyle bir desteğin olmadığı araştırmalara göre çok daha olumlu sonuçlar verdiği belirlendi.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

İLAÇTA TAKİP SİSTEMİNE DANIŞTAY FRENİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…

İlaç takip sistemine Danıştay’ ın freni hayırlı uğurlu olsun, diyelim. Bu tür tedbirlerin de mutlaka kısmi faydası vardır hatta bakarsınız şerden hayır da çıkar ama bence israfın kökenine inmedikçe bunlardan çok fazla bir şey beklemek doğru değildir.

» Yazının devamını okumak için tıklayın

ANTİDEPRESANLAR BAĞIMLILIK YAPAR MI?

Geçen hafta birkaç psikiyatr ile birlikte Yiğit Bulut’ un sunduğu “Sansürsüz” programına katıldım. Konu antidepresanlardı. “Etkililer mi, yan etkileri neler, nasıl kullanılmalılar?” sorularından ziyade amaç, sanki bu zehir içeren ve bağımlılık yaptığı yüzde yüz olan …

» Yazının devamını okumak için tıklayın

Psikiyatride toplamda 3 grup ilaç vardır. 360 adet denilen tüm "sözde hastalıklara" hep bu 3 grup ilaçtan biri verilir. Her hastalığın spesifik ilacının olmadığı gizlenir. Bu bir mesleği yaşatma, onun itibarını zedelememe, karizmasını çizdirmeme adına yapılır. Çocuğunuz içe kapanık da olsa dışa fazla dönük de olsa aldığı hep aynı grup ilaçtır. OKB bir düşünce bozukluğudur ancak ilacı bir duygu durum ajanı olan antidepresandır mesela. Psikiyatriyi ayakta tutan bu konudaki bilgisizliğiniz ve itimat duygunuzdur. Böylece siz sorununuzla ilgili ilacı aldığınızı zannedersiniz. "İlacınızı değiştirdik" denildiğinde ise sadece ilacınızın ticari adı değişmiştir genellikle!

Geçmiş olsun!