• https://api.whatsapp.com/send?phone=05521012184
  • https://www.twitter.com/@kifsamer
  • https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu
Algı Tamircisi
www.izzetgullu.net
CENNET KİMSENİN TAPULU MALI DEĞİLDİR
06/12/2017
Facebookta bir ileti: "Cennet Kimsenin Babasının Malı Değildir" diyor. Ve şöyle devam ediyor: "Yahudiler: Cennete yalnız biz yahudiler girebilecek! Hristiyanlar: Cennete yalnız biz hristiyanlar girebilecek! Müslümanlar: Cennete yalnız biz müslümanlar girebilecek!". Oysa Kur'an: "Şu bir gerçek ki, iman edenlerden, Yahudilerden, Hıristiyanlardan, Sabîlerden Allah'a ve âhıret gününe inanıp barışa ve hayra yönelik iş yapanların, Rableri katında kendilerine has ödülleri olacaktır. Korku yoktur onlar için, tasalanmayacaklardır onlar" (Kaynak: Dağhan Yalçındoğan)
 
Bu düşünceye gelen bir yorum ise şöyle: "Aslında bu kavram kargaşalığı İslamın anlamını bilememekten ve İslamı sadece Muhammedilerden/biz Müslümanlardan ibaret zannetmekten kaynaklanıyor. Halbuki İslam özel bir isim değil, birdizi değerler bütünüdür. Yani daha açık konuşmak gerekirse İslam; tek tanrılı inançların genel adıdır. Şirk koşmayan, kula kulluk etmeyen, barışa/hayra yönelik işler yapan her insan hangi inanca sahip olursa olsun (Sabii, Yahudi, Hristiyan, Müslüman vs) İslam içidir Kuran'a göre. "Hak din İslam" derken anlatılmak istenen de zaten budur." (Alıntı: Uğur Kazimi)
 
Her din mensupları cennete sadece kendilerinin gideceklerini söyler. Bu aslında gerek kendi dinlerinden insan çıkışını önlemeye gerekse de dinlerine adam toplamaya dönük bir propagandadır. Ünlü bir Arap alim "Şayet mürted kurumu olmasaydı insanları dinde tutamazdık" demiştir. Görüldüğü üzere insanları dinde tutma kaygısı bazı projelere neden olabilmektedir.
 
Kur'an "Allah katında din İslamdır" der. O halde İslam sadece ve sadece 1400 sene önce gelen dinin özel adı olamaz. Zira Allah katında din İslam ise tüm dinlerin özünde İslam olması gerekir. Allah'ın her devirde, her kavme katındaki tek dini yollamış olması icap eder. Öyleyse soru şu: Özünde her din İslam ise diğer İslam dinlerine uygun yaşayanlar, bizim İslam dışı gördüğümüz lakin gerçekte özü itibariyle İslam olan kendi dinleri içinde şirke vs bulaşmayanlar neden kurtuluşa eremesin?
 
İslam deyince sadece 1400 sene önce gelen dini anlıyoruz. Oysa İslam Uğur Kazimi'nin de dediği gibi tek bir dinin özel adı değildir. Bir sıfattır. İslam/teslim aynı köktendir. Kısaca teslim olmak anlamına gelir. Allah katında geçerli olan tek dinin özüne hangi devirde kim teslim olmuş ise o müslümandır. O özden kimler sapmış ve şirke düşmüş ise -ki bu sapma genellikle şirk yönünde olmuştur- onlar zaten bu dairenin dışındadır. Onlar zaten adı müslüman bile olsa müslüman değildir. Bu sapma 1400 yıllık İslamın içinde de vardır. Her müslümanım diyen Kur'anın ölçülerine göre Müslüman olmadığı gibi her Müslüman değil dediğimiz Kur'anın ölçüsüne göre esasında müslümandır. Adının Hans, Devid vs olması, yabancı bir ülkede yaşaması vs buna mani değildir.
 
Allah'tan başka ilah olmadığına, Allah'ın elçiler yolladığına, hesap gününe vs inanan ve hayırlı, güzel işler yapan kişiler nasıl mümin olmaz? Şirk koşmayan, Allah'a iman eden, hesap günü bilinciyle erdemli bir yaşam süren bir insanın sırf bizim Muhammedi dine inandım demediği için cehenneme gideceğini düşünmek Allah'ın adaletine ve rahmetine uygun düşer mi? Allah bu vb konulardaki samimi imanı ve erdem çabasını yok sayar mı? O her kim zerre kadar bir iyilik yaptıysa onun karşılığını görecek demiyor mu? Aksi bir durum Allah'ın adaletine yakışır mı? Zaten yazının başındaki ayet de bu yazdıklarımızı teyit etmiyor mu?
Şüphesiz en doğrusunu sadece Allah bilir.


603 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Birkaç Fikri Kırıntı - 26/12/2023
Sabahın beşinde
LAİKLİK DİNSİZLİK MİDİR - 24/12/2023
.
Yerli Selefiler Milli Robot Yapmış - 03/02/2023
Hatalı Kandil Algısı - 26/01/2023
Kandil Var mı Yok mu?
Son Risale Dersi - 23/01/2023
Buldum Deme, Hep Ara
Şu Zamanda Akla Kurt Düşürmenin Önemi - 22/01/2023
.
Niyet Ettim Kırbaç İçin Namaz Kılmaya - 22/01/2023
Allah Dışı Kaygılara Kulluk Ettirmek
Mutsuz İnsan Projesi - 21/01/2023
.
Ruhlarımızdaki Şeriat Çatışması - 19/01/2023
Şeriat Yok Diye Yanacak Yıyız?
 Devamı