• https://api.whatsapp.com/send?phone=05521012184
  • https://www.twitter.com/@kifsamer
  • https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu
Algı Tamircisi
www.izzetgullu.net
FAKİR FUKARAYA ALLAH YARDIM ETSİN ALGISI
23/01/2014

Yüce yaratıcı öyle bir sistem kurmuş ki kimsenin mağdur olmasına yol açacak açıklıkta bir kapı bırakmamış! Aileyi var etmiş. Bunu evlilik müeessesini zorunlu tutarak yapmış! Kişileri koruyup gözeten birinci dereceden bir zırh halketmiş böylece.

 
Bununla yetinmemiş Mevla! Yine aynı evlilik marifetiyle kişileri akraba halkasıyla ikinci bir koruma kalkanı içerisine de almış. Önce aile halkası, ardından akraba halkası... İki aşamalı sağlam bir zırf!
 
Hayır, bununla da yetinmemiş yüce yaratıcımız! Devlet denilen daha geniş, daha üst bir sistemi de var etmiş. Kişilerin yaşamını ve haklarını önce aile, sonra hısım - akrabalık bağları ardından da devlet yapısıyla iyice sağlama almış! Bu üç katlı zırhı delip de içeriye mağduriyet kurşunu giremesin diye!
 
Bu üç zırhı delip de hala içeriye mağduriyet mermisi girebiliyor ve hala insan yaşamları telef olabiliyorsa, bunca tedbire karşın hala milyonlarca insan şu hayata mağdur gelip buradan yine mağdur bir şekilde gidebiliyorsa bu akla ziyan durum yaratıcının kabahati değil; bizlerin kabahati olsa gerektir.
 
Zaman zaman çevremizde görürüz, işitiriz. Bu gerçekliğe rağmen bir çok kişi kalkar ve sıkılmadan, "Allah versin" der. Allah vermiştir oysa herkesin hakkını! Kurduğu sistemle yapmıştır bunu! O çok nadiren gökten yardım indirir! Genellikle tüm işlerini sebepler vasıtasıyla yerine getirir.
 
Aileyi var etmiş... Sonra;
 
Hısım - akrabayı...
 
Komşularımızı...
 
Devleti...
 
Tüm bunlara rağmen bir toplumda hala mağdur insanlar varsa bunun sebebi Allah'ın o kişilere vermemesi, bu yönde bir taksimatı takdir etmesi değildir; onların bize emanet edilen haklarına bizlerin ipotek koymasıdır.
 
Haklarına ipotek koymak, sonra da kalkıp Allah versin demek veya Allah'ım yardım et diye dua etmek samimi olmasa gerektir. Allah vermiş; verilmesini istediklerimizin haklarını bizlere emanet etmiş sadece. Allah vermiş; bizler vermiyoruz hakları hak sahiplerine. Sonra da (haşa) Allah vermemiş gibi kalkıp yine Allah'a havale ediyoruz! Bu Allah'a hem iftira oluyor hem de O'na şükürsüzlük! 
 
Bu algı hatası yüzünden nice mağdur kişi Allah'a, kendilerini es geçtiğini yani adil olunmadığını düşündükleri için içten içe düşman oluyor belki de! Buna, "Allah versin" yahut "Allah'ım yardım et onlara" diyen bizler yol açıyoruz; farkında dahi olmadan!
 
Allah'ın kurduğu üç koruyucu halkayı - zırhı geçersiz kılan anlayışlar o kadar çoktur ki. Bunların son dönemde en önde geleni üst kattaki komşudan alıp alt kattaki komşu açken Uganda'ya vs. yardım götürdüğünü iddia eden, böylece, "Yakından başla, adım adım uzağa git" ilahi ilkesini iptal ederek doğal sosyal dengeyi bozan yardım dernekleridir. Diğerlerini de sizler düşünün!
 
Tekrar ediyorum: Bu üç sosyal zırha rağmen koca bir ülkede hala aç, açık ve mağdur varsa bu Allah'ın takdiri değildir. Bunun nedeni bu kişilerin bizlere emanet edilmiş olan haklarına ipotek koymamızdır.
 
Bunu yapmıyoruz  madem; hiç olmazsa dürüst olalım ve adını doğru koyalım bari.

 2821 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Birkaç Fikri Kırıntı - 26/12/2023
Sabahın beşinde
LAİKLİK DİNSİZLİK MİDİR - 24/12/2023
.
Yerli Selefiler Milli Robot Yapmış - 03/02/2023
Hatalı Kandil Algısı - 26/01/2023
Kandil Var mı Yok mu?
Son Risale Dersi - 23/01/2023
Buldum Deme, Hep Ara
Şu Zamanda Akla Kurt Düşürmenin Önemi - 22/01/2023
.
Niyet Ettim Kırbaç İçin Namaz Kılmaya - 22/01/2023
Allah Dışı Kaygılara Kulluk Ettirmek
Mutsuz İnsan Projesi - 21/01/2023
.
Ruhlarımızdaki Şeriat Çatışması - 19/01/2023
Şeriat Yok Diye Yanacak Yıyız?
 Devamı