• https://api.whatsapp.com/send?phone=05521012184
  • https://www.twitter.com/@kifsamer
  • https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu
Algı Tamircisi
www.izzetgullu.net
SİYASİ GÖRÜŞLER DUYGUSAL BAĞ GELİŞMESİNE YOL AÇAR
26/04/2014
Günümüzde siyaset çoğu kişiye, özellikle de yüksek eğitimi olmayan kişilere ve ev hanımlarına ekstra bir etiket kattı!
 
Bir partiye müntesip olmak bir kariyere yahut etikete sahip olmak gibi algılanıyor, öyle kullanılıyor! Bu ise kişileri koyu tarafgir kılıyor.
 
Gözlemlediğim kadarıyla şu partidenim demek, bunu bir biçimde deklare etmek ben doktorum yahut yüksek mühendisim demek gibi prestij sağlıyor.
 
Özellikle iktidar partisi 10 milyona yaklaşan üyesiyle bu yönde güçlü bir kimlik algısı ve ciddi bir aidiyet duygusu inşa etti.
 
Böylece parti olayı seçim dönemleriyle sınırlı bir olgu iken bir yaşam parçası ve günlük yaşamın her anını kuşatan kutsal bir misyon haline geldi.
 
Bu da kemikleşmiş oylar, sabitleşmiş bakış açıları, tarafgirleşmiş ruhlar ve bağımsızlığını yitirmiş zihinler inşa etti.
 
Herhangi bir kişi desteklediği siyasi hareketle ilgili en az üç hata sayamıyorsa ve bu hataları rakip siyasi hareketin yanlışları ile aynı güçlü tonda dile getiremiyorsa bahsini ettiğim sonuç gerçekleşmiş demektir.
 
Oysa düşüncede adaleti yitirmek eylemde ve düşüncede zalimleşmek demektir. Zalim kişiler Allah'ın lanetine uğramış kişilerdir.
 
Bir siyasi hareketle duygusal bağ geliştirenler vicdani ve hakkaniyetli bir zihinsel tavır alamazlar; vicdani bir eylemsel tutum takınamazlar ya da bunda çok zorlanırlar.
 
Bu sebeple doğrusu siyasi görüşlere sahip olmak değildir; dönemsel siyasal tercihlerimizin olmasıdır.
 
Siyasal görüşler siyasal kurumlarla ve siyasi kişilerle ilgili olarak duygusal bağ geliştirilmesine yol açar.
 
Duygusal bağ geliştirmek ise olaylar, gelişmeler ve olgular akabinde adil, vicdani ve hakkaniyetli manevralar yapmayı zorlaştırır.
 
Gereken yerde olması gereken manevraları yapamamak ise vicdanı, etik değerleri ve hakkaniyet duygusunu zedeler, bunlara zarar verir.
 
1 MAYIS HAKKINDA 2 LAF
 
DİSK vb örgütlerin TAKSİM ısrarı devlete, kurallara kafa tutmak, halkı germek, bir bayramı siyasete gol atma çabasına feda etmek demektir. Amacın bayram ise gösterilen meydanlarda kutla! Taksim'i 1 mayısla özdeşleştirmek ve sırf duygusal gerekçelerle devletin bir şekilde mahzurlu gördüğü ve uygun değil dediği Taksim'de ısrar etmek üzüm yeme arayışı değildir. Amacın üzüm yemek ise başka meydana razı ol. Yok amacın üzüm yemek değil de bağcıyı dövmekse bağın sahibi seni döver, haberin olsun! Taksim'de 1 mayıs kutlamayı büyük bir zafer sanan devrimci kafaların bu ısrarı istikrara tehdit gibi algılanıyor, halkta nefrete yol açıyor. En çok da halkın siyasi tutumunun şekillenmesinde belirleyici bir işlev görüyor! 


1926 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Birkaç Fikri Kırıntı - 26/12/2023
Sabahın beşinde
LAİKLİK DİNSİZLİK MİDİR - 24/12/2023
.
Yerli Selefiler Milli Robot Yapmış - 03/02/2023
Hatalı Kandil Algısı - 26/01/2023
Kandil Var mı Yok mu?
Son Risale Dersi - 23/01/2023
Buldum Deme, Hep Ara
Şu Zamanda Akla Kurt Düşürmenin Önemi - 22/01/2023
.
Niyet Ettim Kırbaç İçin Namaz Kılmaya - 22/01/2023
Allah Dışı Kaygılara Kulluk Ettirmek
Mutsuz İnsan Projesi - 21/01/2023
.
Ruhlarımızdaki Şeriat Çatışması - 19/01/2023
Şeriat Yok Diye Yanacak Yıyız?
 Devamı