• https://api.whatsapp.com/send?phone=05521012184
  • https://www.twitter.com/@kifsamer
  • https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu
Algı Tamircisi
www.izzetgullu.net
BİR PROGRAMDAN YAZIYA GEÇİREBİLDİKLERİM
21/02/2014

"Tıbbileştirme süreci psikiyatriyi bu (tartışılır ve sorunlu) hale getirdi" (Cemal Dindar ­ Psikiyatrist)
 
Kapitalizmin kar hanesine yazılması için Her sıkıntı hemen tıbbileştirildi (Cemal Dindar ­ Psikiyatrist)
 
"Psikiyatrinin İncil'i: DSM... Japonya'da, Türkiye'de, ABD'de, çoğu yerde bu kitapla tanı konuluyor. Kültür faktörü vs. dikkate alınmıyor. Psikiyatriyi çoğu kişi kapitalizmin ileri karakolu diye tanımlar (Cemal Dindar ­ Psikiyatrist)
 
Kanıtsız bilim olur mu? Beyinde bozukluk var deniliyor; kanıtın var mı? Psikoloji de tam bilim değildir, hafif bilimdir (Üstün ÖNGEL ­ Psikolog)
 
İnsanları makineye indirgeyen, bir yerleri bozulmuş da tamir edilen bir nesneye indirgeyen psikiyatri... (Cemal Dindar ­ Psikiyatrist)
 
Okullarda tarama yapılacak, teste göre çocuklar mecburen psikiyatriye gidecek... Bu yeni bir proje!... Statüko çökerken dayatma ile ayakta kalmaya çabalıyor... (Benim notum)
 
Psikiyatrik bozukluk tanılaması sistemi ve koşulları aklama çabasıdır biraz da! Sorun sadece sende deme aracıdır (Cemal Dindar ­ Psikiyatrist)
 
DSM ABD'den yayılıyor. Bilgi oradan dolanarak üretiliyor. Herkes oradan hareketle uzman, hoca vs oluyor. (Cemal Dindar ­ Psikiyatrist)
 
Şizofreninin bile herkes tarafından kabul görmüş çerçeve bir tanımı yoktur (Üstün Öngel ­ Psikolog)
 
Bir psikiyatrist grubu araştırma yaptı. 400 kişi ile dediler. Sonra 40 kişi ile yaptıkları ortaya çıktı. Daha başka yalanları da oldu. Bu araştırmanın sonucunun yalan olduğu ortaya çıktı. Hatta bu uzmanlara 2 yıl araştırma yasağı cezası verildi (Üstün Öngel ­ PSİKOLOG)
 
"Dünya'da ortalama % 5 DEHB var" denir psikiyatri kitaplarında. Japonya'da hiç DEHB yoktur kayıtlara geçen. Tek bir DEHB vakası yok... Fransa'da bu oran % 0,5... Çünkü sistem oralara henüz sızamadı (Üstün Öngel ­ Psikolog)
 
Hani tedavi eidlmezse bu sorunlar çok ciddi sorunlara yol açıyordu vs.? Psikiyatri hep korkutur. İtalya akıl hastanelerini kaldırdı, ne oldu, orada sorun sokaklara mı taştı... (Üstün Öngel ­ Psikolog)
 
Bir rehabilitasyon merkezi kuruldu. Bunu bir ilaç firmasının kurduğu ortaya çıktı. Niye? Çünkü kişiler hastaneden çıkınca ilacı bırakabiliyor.Rehabilitasyon olunca ilaç kullanımı daha uzun süre devam ediyor. (Üstün Öngel ­ Psikolog)
 
Ciddi bir araştırma yapıldı. Hiç ilaç almamış, üstelik terapi vs. bile görmemiş şizofrenilerde iyileşme oranı daha fazla... İlaç alan şizofrenilerde şizofreni belirti devam etme oranı % 68. İlaç almayanlarda şizofrenik belirti gösterme oranı % 28. Şizofreni ki bir akıl hastalığıdır, en ileri, en gerçek hastalıktır psikiyatride... (Üstün Öngel ­ Psikolog)
 
Okulda ortaya çıkan sorunlar uyum bozukluğu değildir; tek tip adam yetiştirmeye vücudun verdiği bir tepkidir (Üstün Öngel ­ Psikolog)
 
DEHB denilen çocukların yüzde doksan dokuzu atari oyunun başında 2 saat oturuyor Bozukluk dikkatte değil, motivasyonda (Üstün Öngel ­ Piskolog)
 
Psikiyatri lafta 6 yaş altına teşhis konulama zder ama 3, 4 yaşındaki çocuklara bile antidepresan veriliyor. Yazık... (Üstün Öngel ­ Psikolog)
 
Program sunucusunun ilginç bir anekdotu: "Bir psikiyatriste telefon açtım. Bir çocuğum var hocam dedim. Karanlıktan korkuyor. Televizyona tam yoğunlaşmışken arkasından yaklaşı pda birden kulağının dibinde kese kağıdı patlatsanız hemen irkiliyor. Sınav öncesi heyecanlanıyor" dedim. "Hasta olduğunu düşünüyorum" dedim. Bana, "Evet hastalığa benziyor getirin tedavi edelim dedi" (İlginç bir test)
 
Psikiyatrinin gerek kuruluşunda gerek uygulanışında iyi psikiyatrist de olsa sele kapılmışlık hali var. (Cemal Dindar ­ Psikiyatrist)
 
Başka hiç bir şeyin antisini bulamazsınız. Bir tıp disiplininin antisi sadece psikiyatride var. Bilimse psikiyatri sormak lazım; bilimin antisi olur mu? (Üstün Öngel ­ Psikolog)
 
İLAÇLA TEDAVİ EFSANESİ kitabı mutlaka okunmalı. Bu kitabı okuyan ilaçlara elini süremez bence... (Üstün Öngel ­ Psikikolog)
 
Tedaviyi ilaca indirgemeyelim. Bireye, kimyaya, mekaniğe indirgemeyelim insanı. Aksi takdirde çuvallıyoruz bu açık (Cemal Dindar ­ Psikiyatrist)
 
Bir dönem psikiyatriyi kimse seçmemeye başladı Batı'da (programda bir ülke adı verildi şuan anımsayamadım). Daha sonra psikiyatride gizli bir toplantı yapıldı. "Bundan sonra kamuoyu önünde asla tartışmayacağız. Sadece biyokimyasal hastalık vurgusu yapacağız bolca" denildi. Psikiyatri sonra
tekrar toparlandı. (Üstün Öngel ­ Psikolog)
 
Terapi pahalı. Sigorta şirketleri ilaç araştırmalarını yönlendirdi. Maliyetten kurtulmak için. Şuan ki gerçek şu: Dünyada fakir fukara hap yutuyor, zenginler de terapi alıyor (Cemal Dindar ­ Psikiyatrist)
 
Psikiyatrik karanlık bir kutu. Psikiyatrinin karşısına bilgi ile çıkarsınız sizin kişiliğinizle uğraşırlar, sizi yıpratırlar. İLAÇLA TEDAVİ EFSANESİ kitabınıokuyanın eli ilaca gitmez. (Üstün Öngel ­ Psikolog)
 
İzlenmEsini tavsiye ettiğim ilgili Programın linki:
 
http://www.youtube.com/watch?v=5XEd5Rlqs­g&feature=youtu.be


4305 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Birkaç Fikri Kırıntı - 26/12/2023
Sabahın beşinde
LAİKLİK DİNSİZLİK MİDİR - 24/12/2023
.
Yerli Selefiler Milli Robot Yapmış - 03/02/2023
Hatalı Kandil Algısı - 26/01/2023
Kandil Var mı Yok mu?
Son Risale Dersi - 23/01/2023
Buldum Deme, Hep Ara
Şu Zamanda Akla Kurt Düşürmenin Önemi - 22/01/2023
.
Niyet Ettim Kırbaç İçin Namaz Kılmaya - 22/01/2023
Allah Dışı Kaygılara Kulluk Ettirmek
Mutsuz İnsan Projesi - 21/01/2023
.
Ruhlarımızdaki Şeriat Çatışması - 19/01/2023
Şeriat Yok Diye Yanacak Yıyız?
 Devamı