• https://api.whatsapp.com/send?phone=05521012184
  • https://www.twitter.com/@kifsamer
  • https://www.instagram.com/psikologizzetgullu
  • https://youtube.com/@psikologizzetgullu
Algı Tamircisi
www.izzetgullu.net
Birkaç Fikri Kırıntı
26/12/2023
Eski Türkiye'de tertemiz bir Anadolu müslümanlığı vardı. Herkes birbirine saygı duyardı. Adam altı gün içki içer, cuma geceleri saygısından içmezdi. Adeta kudurmuş, birbirine kin ve nefret besleyen azgın kitleler yarattılar, millet olma vasfını yok ettiler. Din, din diye diye ne din ne dine saygı bıraktılar. Osmanlı diye diye Osmanlıyı, Atatürk diye diye Atatürk'ü yaraladılar. Neye el attılarsa onu kuruttular. Gençler en çok bu devirde deist ve ateist oldu. Ama sorsan bir Atatürk cehennemlik, kendilerini Firdevs cennetleri bekliyor.

CHP ile Atatürk ve demokratik değerler, AKP ile dini ve milli değerler yara aldı. Her ideoloji kendine zarar verir ve birbirini besler. Beklenen oldu. Bilirsen olmadan görürsün. Bilmezsen olsa da göremezsin.

1 yumurta 5 liraya dayanmış. 5 kişilik bir aile her sabah birer yumurta yese ayda 750, senede 9.000 lira ediyor. Evet, bir senede 12 ay yani 12 maaş var ve 1 maaş sadece yumurtaya gidiyor. Yeni Türkiye. Oy verirken demokrasiyi, ekonomiyi ve üretimi değil, dini, ideolojiyi ve populizmi kriter alan ortadoğu anlayışının eseri. Dincileşen her toplum geri gider. Çünkü dincilik geçmişi kutsar, geçmişte yaşar.

Basından: "Türk SİHA'ları Kamışlı'da PKK'nın işlettiği petrol tesisini vurdu."

Bu tesisi vurmak için 12 askerimizin şehit olması mı gerekiyordu? Madem PKK işletiyordu, neden daha önce vurulmadı?

En büyük tehlike sorgulayan insandır. Zinhar bu fıtri yeti şeyh mürit eksenli dini, ezberci ve çoktan seçmeli milli eğitim yoluyla derhal köreltilmelidir.

  "Katar futbolcu Messi'ye 220 milyon dolar, tank palet fabrikasına 50 milyon dolar verdi." Gazeteci Hüsnü Mahalli 

Bak Sokrates ne diyor. Eğer ki deniz yoluyla bir yolculuk yapmak isteseydin, geminin kontrolünün kimde olacağına nasıl karar verilmesini isterdin? Rastgele ve herhangi bir grup insan tarafından mı, yoksa deniz seyahatleri konusunda deneyimli, bilgili ve eğitimli insanlar tarafından mı?

Ademantus'un cevabı çok açıktır: Elbette ki ikincisi! Sokrates'in buna cevabı ise şu şekildedir:

Peki bu durumda nasıl olur da, bir ülkedeki yetişkin insanların rastgele ve herhangi bir grubunun bir ülkeyi kimin yöneteceğine karar verebilecek donanımda olduğunu düşünebilmekteyiz?
Sokrates'in bahsetmeye çalıştığı şey, seçimlerde oy kullanmanın bir "yetenek" olduğudur. Sokrates'e göre oy kullanmak, "rastgele bir sezgi" olarak görülemez. Dolayısıyla oy kullanmanın da, diğer her yetenek gibi insanlara sonradan, dikkatle ve sistematik bir şekilde öğretilmesi gerekmektedir. Yeterli donanıma ve eğitime sahip olmaksızın insanlara oy kullanma hakkının tanınması, yeterli donanım ve eğitime sahip olmayanlara fırtınalı bir havada yolculuk yapacak bir geminin kontrolünün kime teslim edileceği kararını alma yetkisi vermekle aynıdır.


256 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

LAİKLİK DİNSİZLİK MİDİR - 24/12/2023
.
Yerli Selefiler Milli Robot Yapmış - 03/02/2023
Hatalı Kandil Algısı - 26/01/2023
Kandil Var mı Yok mu?
Son Risale Dersi - 23/01/2023
Buldum Deme, Hep Ara
Niyet Ettim Kırbaç İçin Namaz Kılmaya - 22/01/2023
Allah Dışı Kaygılara Kulluk Ettirmek
Şu Zamanda Akla Kurt Düşürmenin Önemi - 22/01/2023
.
Mutsuz İnsan Projesi - 21/01/2023
.
Ruhlarımızdaki Şeriat Çatışması - 19/01/2023
Şeriat Yok Diye Yanacak Yıyız?
Tevhid, Tağut ve Beşeri Aldatmacası - 17/01/2023
Davetçilere Davet
 Devamı